Baki – część I

Poziom trudności – łatwy

Bak – mnie ta nazwa przypomina trochę angielskie „Back”, czyli powrót. Logiki się to w miarę trzyma, bo baki są wykonywane w rotacji reverse, o której było w poprzednim poście.

Jednak w tym wejściu chciałbym omówić temat najlepiej jak tylko umiem, żebyście mieli obraz całości, a nie tylko cząstkę tego, co można wykonywać „bez żadnych obawień” (#WiesławWszywka ^^). Będzie to cykl 3 części o samych bakach.


Istnieje wiele baków i można je wykonywać skądkolwiek, nie licząc kciuka. Nazwy pochodzą zwykle od nazw angielskich palców:
Index – wskazujący
Middle – środkowy
Ring – serdeczny
Pinky – mały
[Na przykład – midbak]

Przejdźmy zatem do tego jak wyglądają i jak je wykonać:


1. Bak normal

Najzwyklejsza i zarazem najprostsza wersja tego tricku.

Zaczynamy trzymając nasz długopis między dwoma dowolnymi palcami (polecam na początek Index Baka – wskazujący i środkowy), z większą częścią skierowaną na zewnątrz ręki.

Wykonujemy go, popychając indexem naszego pena, by wykonał obrót dookoła tego właśnie palca. W momencie popychania musimy lekko zgiąć nasz środkowy palec, by długopis miał jak wyjść z uchwytu, a przetoczywszy się po palcu wskazującym, wylądował znów między indexem i middlem, tym razem większą częścią długopisu do wewnętrznej strony ręki.

Midbaka i Ringbaka wykonujemy tak samo, tylko zaczynamy z innego slotu.

Pora na Pinkybaka 🙂
Tu sytuacja wygląda nieco inaczej, ponieważ zaczynamy go z pozycji, w której skończyliśmy Ringbaka, czyli odwrotnie niż zawsze – większość pena skierowana jest do wewnątrz ręki [na filmie z bakfalla widać każdego baka z osobna]. No to co teraz?

Całość oparta jest o ruch ręki wraz z popchnięciem długopisu małym palcem, by wykonał wokół niego obrót. Zarzucamy ręką od siebie i wypuszczamy nasz długopis, by przetoczył się dookoła pinkiego. Łapiemy go zaciskając mały palec na długopisie. Pożądana pozycja końcowa to uchwyt między serdecznym i małym z większą częścią długopisu na zewnątrz ręki.

A co się stanie jak połączymy razem wszystkie z nich?


2. Bakfall

Skoro wiemy już, jak wykonać poszczególne baki, możemy przejść dalej.
Tak jak napisałem wyżej, osobną nazwę ma połączenie wszystkich tych baków.

A robimy to tak, że pomiędzy każdego baka wkładamy passa normal (pojedyncze przełożenie jak w fingerpassie).
Breakdown wyglada następująco:
bak 12-12 > pass 12-23 > midbak 23-23 > pass 23-34 > ringbak 34-34 > pinkybak 34-34


3. Baki w Palm Up

Tu też nie ma większej filozofii. Zginamy rękę w pięść i w tej pozycji (palm up – wewnętrzną stroną dłoni w górę) wykonujemy nasz trick.


Co dalej?
Proponuję zerknąć na kolejny post:
http://www.pse2u.com/baki_cz2/


Powodzenia w nauce tych, jak i również wielu kolejnych tricków w penspinningu!
„Dopóki są ludzie, którzy chcą – penspinning nie przestanie się rozwijać!”